Dlaczego blog

29.12.2014.

Jesteśmy tym, co jemy. Tymczasem w moim przypadku, nieodłącznym elementem życia stało się pisanie. Żyję tym o czym piszę. Mam szczęście, bo ludzie chcą to czytać. Dzięki temu pisanie stało się moim zawodem.

Kampania wyborcza do samorządu, kandydowanie na najważniejszy urząd w mieście były ogromnym wyzwaniem i przeżyciem. Doświadczenie jakie wyniosłam z 10 tygodni trwania kampanii, to ogromna wiedza na temat Tomaszowa, tomaszowian, ale też powiatowej społeczności naszych polskich miast i miasteczek. Wiele z nich trwa dziś w marazmie, który zapoczątkowały lub utrwaliły minione wybory samorządowe. Tak stało się też w moim mieście.

Chcę o tym pisać, pokazywać patologię politycznej władzy samorządowej z perspektywy mieszkańca, może nie przeciętnego, bo w dużym stopniu świadomego tego, co dzieję się wokół mnie.

Mam nadzieję, że ten blog przetrwa do kolejnych wyborów. Uświadomi w tym czasie tomaszowianom i nie-tomaszowianom, jaką drogę obrać, by wybierać właściwych ludzi władzy. Współczesne władze naszych miast muszą zająć się mieszkańcami, ich sprawami i problemami, pobudzać ich aktywność, chęć współtworzenia i współodpowiadania za to co dzieje się wokół nas. Rola reprezentacyjna jest efektowna, bywa przyjemna, ale nie przynosi konkretów. O tym szerzej za dni kilka lub kilkanaście.

Mieszkańcy miast i miasteczek muszą poczuć dumę i godność z tego, gdzie żyją i z powodu tego, że są współtwórcami rzeczywistości, która ich otacza. Uczucia dumy i godności rodzą się (również) z poczucia wolności. Tomaszowianie w dużej liczbie nie są ludźmi wolnymi. Boją się mówić głośno to co myślą i co czują. Życie w kłamstwie jest nikczemne, niezależnie od tego, czego owo kłamstwo dotyczy. Powoduje erozję naszych doznań i działań. Mam czasami wrażenie, że Tomaszów to jedno wielkie kłamstwo.

Przykład? Było ich mnóstwo w czasie kampanii. Ustępujący prezydent bezustannie chwalił się tym, co w rzeczywistości było jego klęską i efektem nieporadności lub nieumiejętności zarządzania ludźmi, choćby rewitalizacją pl. Kościuszki.

Jedna myśl nt. „Dlaczego blog

  1. jarko42

    Szanowna Pani!
    Gratuluję ! Poglądy mamy zbieżne, dlatego też (czego żałuję) nie może dojść między nami do dyskusji. Jednakże będziemy mogli porozmawiać o tym co widzimy i co chcielibyśmy zmienić.
    Mnie w szczególności interesują problemy Gminy Tomaszów , w której ludzie jeszcze w większym stopniu nie czują się ludźmi wolnymi.
    Pozdrawiam jarko42.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.